Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
315 Essex StHarrison, NJ 07029
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2018
Property Information
Block119
Lot33.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2SM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,115
Acreage0.09
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$266,800
77%
Improvement Value:$79,000
23%
Total Assessment$345,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,112 | +2.0% |
| 2024 | $7,950 | +2.5% |
| 2023 | $7,756 | -1.6% |
| 2022 | $7,884 | -14.4% |
Property History
No events match the selected filters.