Skip to content

226 N. Second StHarrison, NJ 07029

Built 1870

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block11
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,192
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
40%
Improvement Value:$268,000
60%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,440+2.0%
2024$10,231+2.5%
2023$9,981-1.6%
2022$10,146+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1870