Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
306-310 Essex StHarrison, NJ 07029
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2019
Property Information
Block120
Lot2.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$436,000
96%
Improvement Value:$19,200
4%
Total Assessment$455,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $10,679 | +2.0% |
| 2024 | $10,465 | +2.5% |
| 2023 | $10,210 | -1.6% |
| 2022 | $10,379 | -2.3% |
Property History
No events match the selected filters.