Skip to content

306 Sussex StHarrison, NJ 07029

Built 2000

Last Sale Date
Sep 19, 2003

Property Information

Block122
Lot20.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3SBF-2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,686
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,300
44%
Improvement Value:$340,300
56%
Total Assessment$607,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,254+2.0%
2024$13,969+2.5%
2023$13,628-1.6%
2022$13,853+15.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7195, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 2000