Skip to content

316 Jersey StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$518,000
Last Sale Date
Jun 9, 2021

Property Information

Block124
Lot15.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 SF 1 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,800
57%
Improvement Value:$180,400
43%
Total Assessment$419,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,834+2.0%
2024$9,637+3.5%
2023$9,313+0.8%
2022$9,239+20.5%
Property History

Property Sale

Sale
$518,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9580, Page 398Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 9301, Page 316Recorded4/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900