Skip to content

11 S Fifth StHarrison, NJ 07029

Built 2012

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2025

Property Information

Block126
Lot23.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
33%
Improvement Value:$447,600
67%
Total Assessment$667,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,662+2.0%
2024$15,348+2.5%
2023$14,974-1.6%
2022$15,221+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 8875, Page 955Recorded10/17/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$422,500
DeedBook 8761, Page 430