Skip to content

422 Warren StHarrison, NJ 07029

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2014

Property Information

Block128
Lot40.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3SB&F TWO FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
37%
Improvement Value:$357,000
63%
Total Assessment$565,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,255+2.0%
2024$12,989+2.5%
2023$12,673-10.6%
2022$14,182+13.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 7645, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 2000