Skip to content

424 Sussex StHarrison, NJ 07029

Built 1979

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Feb 1, 2023

Property Information

Block129
Lot14.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF-3F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,051
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
40%
Improvement Value:$329,900
60%
Total Assessment$549,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,901+2.0%
2024$12,642+2.5%
2023$12,334-1.6%
2022$12,538-14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,051DeedBook 9734, Page 752Recorded3/16/2023

Property Built

Built

Year Built: 1979