Skip to content

420 Sussex StHarrison, NJ 07029

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2007

Property Information

Block129
Lot16.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 3F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
38%
Improvement Value:$348,900
62%
Total Assessment$565,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,276+2.0%
2024$13,010+2.5%
2023$12,693-1.6%
2022$12,903-16.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979