Skip to content

448 Sussex StHarrison, NJ 07029

Built 1979

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 1, 2018

Property Information

Block129
Lot5.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
36%
Improvement Value:$388,700
64%
Total Assessment$605,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,210+2.0%
2024$13,925+2.5%
2023$13,586-1.6%
2022$13,810-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 9288, Page 591Recorded3/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1979