Skip to content

446 Sussex StHarrison, NJ 07029

Built 1979

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block129
Lot6.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 3F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
41%
Improvement Value:$313,900
59%
Total Assessment$530,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,455+2.0%
2024$12,205+2.5%
2023$11,908-1.6%
2022$12,105-13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979