Skip to content

114 S Fifth StHarrison, NJ 07029

Built 1979

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block157
Lot16.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 3F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
40%
Improvement Value:$334,400
60%
Total Assessment$554,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,006+2.0%
2024$12,746+2.5%
2023$12,435-1.6%
2022$12,640-21.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979