Skip to content

67-69 Washington StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$536,518
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block157
Lot2.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,183
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,000
56%
Improvement Value:$276,700
44%
Total Assessment$628,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,749+2.0%
2024$14,454+2.5%
2023$14,102-1.6%
2022$14,334+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$536,518

From:

To:

DeedBook 9124, Page 785Recorded6/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900