Skip to content

71 Washington StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block157
Lot3.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
66%
Improvement Value:$110,200
34%
Total Assessment$324,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+2.0%
2024$7,453+2.5%
2023$7,272-1.6%
2022$7,392+13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 9090, Page 549Recorded1/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900