Skip to content

38-40 S Fifth StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
May 5, 2015

Property Information

Block158
Lot41.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,456
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,000
61%
Improvement Value:$231,500
39%
Total Assessment$594,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,947+2.0%
2024$13,668+2.5%
2023$13,335-1.6%
2022$13,555-11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 9037, Page 723Recorded5/12/2015

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 8403, Page 291Recorded12/24/2007

Property Built

Built

Year Built: 1900