Skip to content

6 Washington StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block159
Lot82.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2 SF 1 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
69%
Improvement Value:$73,800
31%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,626+2.0%
2024$5,513+2.5%
2023$5,379-1.6%
2022$5,467+16.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 9809, Page 466Recorded3/14/2024

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

DeedBook 8669, Page 487Recorded6/17/2009

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 7814, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1900