Skip to content

211 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block15
Lot40.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
59%
Improvement Value:$116,500
41%
Total Assessment$282,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,627+2.0%
2024$6,495+2.5%
2023$6,336-1.6%
2022$6,441+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900