Skip to content

207 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block15
Lot42.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
59%
Improvement Value:$113,100
41%
Total Assessment$279,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,548+2.0%
2024$6,417+2.5%
2023$6,260-1.6%
2022$6,363-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,495DeedBook 9553, Page 661Recorded4/23/2021

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 8750, Page 551Recorded8/27/2010

Property Built

Built

Year Built: 1900