Skip to content

14 Sixth StHarrison, NJ 07029

Built 1965

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 19, 2013

Property Information

Block160
Lot14.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,187
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
44%
Improvement Value:$306,100
56%
Total Assessment$544,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,765+2.0%
2024$12,509+2.5%
2023$12,204-1.6%
2022$12,405+10.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 8917, Page 753Recorded6/28/2013

Property Built

Built

Year Built: 1965