Skip to content

12 Sixth StHarrison, NJ 07029

Built 1920

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Feb 8, 2017

Property Information

Block160
Lot15.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,133
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
50%
Improvement Value:$236,800
50%
Total Assessment$474,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,139+2.0%
2024$10,916+2.5%
2023$10,650-1.6%
2022$10,825-4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

DeedBook 9186, Page 206Recorded3/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920