Skip to content

14 Ann StHarrison, NJ 07029

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block160
Lot19.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,631
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
48%
Improvement Value:$253,000
52%
Total Assessment$491,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,519+2.0%
2024$11,288+2.5%
2023$11,013-7.7%
2022$11,938+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 8700, Page 222Recorded11/20/2009

Property Built

Built

Year Built: 1920