Skip to content

19 Ann StHarrison, NJ 07029

Built 2013

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block161
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,062
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
35%
Improvement Value:$408,300
65%
Total Assessment$628,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,740+2.0%
2024$14,445+2.5%
2023$14,093-1.6%
2022$14,325-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft2,062DeedBook 9522, Page 383Recorded11/21/2020

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 8900, Page 850Recorded4/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013