Skip to content

205 Seventh StHarrison, NJ 07029

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block162
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
59%
Improvement Value:$175,900
41%
Total Assessment$428,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,062+2.0%
2024$9,860+2.5%
2023$9,620-1.6%
2022$9,779+12.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

DeedBook 8639, Page 319Recorded12/11/2008

Property Built

Built

Year Built: 1920