Skip to content

216 N Third StHarrison, NJ 07029

Built 1965

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block16
Lot28.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,500
38%
Improvement Value:$278,400
62%
Total Assessment$448,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,531+2.0%
2024$10,320+2.5%
2023$10,069-1.6%
2022$10,235-15.4%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 9522, Page 87Recorded11/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 1965