Skip to content

401 Mcguigan PlHarrison, NJ 07029

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2017

Property Information

Block189.01
Lot20.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 SB&F 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,000
49%
Improvement Value:$306,000
51%
Total Assessment$602,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,123+2.0%
2024$13,840+2.5%
2023$13,503-1.6%
2022$13,726-14.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 7247, Page 58Recorded3/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1978