Skip to content

422 Seventh StHarrison, NJ 07029

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2025

Property Information

Block189.01
Lot21.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
41%
Improvement Value:$292,000
59%
Total Assessment$492,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,542+2.0%
2024$11,311+2.5%
2023$11,036-1.6%
2022$11,218-19.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978