Skip to content

424 Seventh StHarrison, NJ 07029

Built 1978

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 11, 2014

Property Information

Block189.01
Lot22.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,121
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
36%
Improvement Value:$355,800
64%
Total Assessment$555,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,039+2.0%
2024$12,778+2.5%
2023$12,467-1.6%
2022$12,672-8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8985, Page 557Recorded7/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1978