Skip to content

409 Mcguigan PlHarrison, NJ 07029

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2023

Property Information

Block189.01
Lot27.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 SF 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
36%
Improvement Value:$353,800
64%
Total Assessment$553,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,992+2.0%
2024$12,732+2.5%
2023$12,422-1.6%
2022$12,627-16.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978