Skip to content

500 Seventh StHarrison, NJ 07029

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2005

Property Information

Block189.01
Lot40.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,091
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
39%
Improvement Value:$308,300
61%
Total Assessment$508,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,925+2.0%
2024$11,686+2.5%
2023$11,401-1.6%
2022$11,589-22.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 7229, Page 20Recorded3/1/2004

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 7010, Page 166Recorded1/16/2003

Property Built

Built

Year Built: 1978