Skip to content

506 Seventh StHarrison, NJ 07029

Built 1978

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block189.01
Lot43.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,118
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
36%
Improvement Value:$355,300
64%
Total Assessment$555,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,027+2.0%
2024$12,766+2.5%
2023$12,455-1.6%
2022$12,661-11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978