Skip to content

501 Mcguigan PlHarrison, NJ 07029

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2012

Property Information

Block189.01
Lot47.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 SF 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,119
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
37%
Improvement Value:$341,300
63%
Total Assessment$541,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,699+2.0%
2024$12,444+2.5%
2023$12,141-1.6%
2022$12,342-15.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 8676, Page 824Recorded7/24/2009

Property Built

Built

Year Built: 1978