Skip to content

702 Bergen StHarrison, NJ 07029

Built 1978

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block189.01
Lot73
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB&F 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,118
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
36%
Improvement Value:$355,800
64%
Total Assessment$555,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,039+2.0%
2024$12,778+2.5%
2023$12,467-1.6%
2022$12,672-7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,118DeedBook 9853, Page 250Recorded10/8/2024

Property Sale

Sale
$398,888

From:

To:

DeedBook 8786, Page 579Recorded4/12/2011

Property Built

Built

Year Built: 1978