Skip to content

700 Bergen StHarrison, NJ 07029

Built 1978

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block189.01
Lot74
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB&F 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
36%
Improvement Value:$362,400
64%
Total Assessment$562,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,194+2.0%
2024$12,930+2.5%
2023$12,615-1.6%
2022$12,823-7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 9609, Page 503Recorded10/26/2021

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 8939, Page 789Recorded10/24/2013

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 7912, Page 194Recorded6/6/2006

Property Built

Built

Year Built: 1978