Skip to content

715 Bergen StHarrison, NJ 07029

Built 1979

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block189
Lot82.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB&F 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,118
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
37%
Improvement Value:$355,900
63%
Total Assessment$564,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,253+2.0%
2024$12,987+2.5%
2023$12,671-1.6%
2022$12,880-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979