Skip to content

309 Cleveland AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2013

Property Information

Block18
Lot41.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,781
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,200
33%
Improvement Value:$277,200
67%
Total Assessment$413,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,698+2.0%
2024$9,504+2.5%
2023$9,273-1.6%
2022$9,426-12.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$18,000

From:

To:

DeedBook 8809, Page 200Recorded9/1/2011

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8733, Page 575Recorded5/27/2010

Property Built

Built

Year Built: 1900