Skip to content

414-416 Seventh StHarrison, NJ 07029

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 18, 2016

Property Information

Block193
Lot24.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,324
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
60%
Improvement Value:$196,600
40%
Total Assessment$488,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,463+2.0%
2024$11,233+2.5%
2023$10,959-1.6%
2022$11,140+27.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9120, Page 676NU CodeSheriff sale (12)Recorded5/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920