Skip to content

737 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2016

Property Information

Block197
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage5,220
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
28%
Improvement Value:$607,200
72%
Total Assessment$839,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,688+2.0%
2024$19,293+2.5%
2023$18,823-1.6%
2022$19,134-11.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990