Skip to content

331 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2017

Property Information

Block19
Lot29.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,786
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
37%
Improvement Value:$298,100
63%
Total Assessment$473,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,099+2.0%
2024$10,877+2.5%
2023$10,612-1.6%
2022$10,787-7.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 9063, Page 73Recorded9/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1965