Skip to content

311 William StHarrison, NJ 07029

Built 2010

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 24, 2010

Property Information

Block20
Lot38.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
30%
Improvement Value:$434,200
70%
Total Assessment$624,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,644+2.0%
2024$14,350+2.5%
2023$14,001-1.6%
2022$14,232-12.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 8741, Page 927Recorded7/15/2010

Property Built

Built

Year Built: 2010