Skip to content

129 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1960

Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block21
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,786
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
42%
Improvement Value:$261,900
58%
Total Assessment$451,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,602+2.0%
2024$10,389+2.5%
2023$10,136-1.6%
2022$10,303-15.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960