Skip to content

115 Cross StHarrison, NJ 07029

Apartment

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Oct 13, 2017

Property Information

Block21
Lot37.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2-1 BLDG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
32%
Improvement Value:$400,600
68%
Total Assessment$590,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,855+2.0%
2024$13,578+2.5%
2023$13,247-1.6%
2022$13,466-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$795,000

From:

To:

DeedBook 9271, Page 477Recorded1/8/2018

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 7247, Page 243