Skip to content

47 Cleveland AveHarrison, NJ 07029

Built 1960

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Dec 11, 2007

Property Information

Block2
Lot40.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,800
91%
Improvement Value:$30,200
9%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,859+2.0%
2024$7,702+2.5%
2023$7,514-1.6%
2022$7,638+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 8423, Page 329NU CodeFamily (1)Recorded1/17/2008

Property Sale

SaleMulti
$232,000
DeedBook 7149, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1960