Skip to content

440 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Commercial

Last Sale Price
$45,000,000
Last Sale Date
Dec 23, 2002

Property Information

Block32
Lot25.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB & PKG LOT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,805
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
55%
Improvement Value:$363,100
45%
Total Assessment$813,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,075+2.0%
2024$18,693+2.5%
2023$18,238-1.6%
2022$18,539+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000,000
DeedBook 7023, Page 237