Skip to content

435 Cleveland AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block32
Lot28.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,587
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
47%
Improvement Value:$155,200
53%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,914+2.0%
2024$6,775+2.5%
2023$6,610-1.6%
2022$6,719+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900