Skip to content

513 William StHarrison, NJ 07029

Built 1983

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block35
Lot28.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3 SB&F 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
40%
Improvement Value:$310,100
60%
Total Assessment$520,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,202+2.0%
2024$11,957+2.5%
2023$11,666-1.6%
2022$11,858-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1983