Skip to content

518 William StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block36
Lot25.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
64%
Improvement Value:$142,000
36%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,243+2.0%
2024$9,058+2.5%
2023$8,837-1.6%
2022$8,983+23.7%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 9406, Page 585Recorded5/31/2019

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8880, Page 536Recorded11/26/2012

Property Sale

SaleMulti
$367,000
DeedBook 7921, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1900