Skip to content

531 Central AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Apr 4, 2019

Property Information

Block37
Lot20.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 1/2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,905
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,000
41%
Improvement Value:$366,600
59%
Total Assessment$620,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,559+2.0%
2024$14,268+2.5%
2023$13,920-1.6%
2022$14,150+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

DeedBook 9396, Page 579Recorded4/18/2019

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 9353, Page 750Recorded10/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900