Skip to content

537 Central AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block37
Lot22.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,610
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
57%
Improvement Value:$182,700
43%
Total Assessment$424,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,963+2.0%
2024$9,764+2.5%
2023$9,526-1.6%
2022$9,683-9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900