Skip to content

406 Cross St.Harrison, NJ 07029

Built 2012

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Sep 11, 2012

Property Information

Block37
Lot39.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
32%
Improvement Value:$442,500
68%
Total Assessment$652,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,308+2.0%
2024$15,001+2.5%
2023$14,636-1.6%
2022$14,877+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

DeedBook 8873, Page 821Recorded10/4/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012