Skip to content

404 Cross St.Harrison, NJ 07029

Built 2012

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 16, 2012

Property Information

Block37
Lot39.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
32%
Improvement Value:$437,700
68%
Total Assessment$647,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,195+2.0%
2024$14,891+2.5%
2023$14,528-1.6%
2022$14,768+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

DeedBook 8884, Page 340Recorded12/12/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012